Powrót do listy wiadomości Dodano: 2016-07-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2016-07-05
W Polsce powstało pogotowie sinicowe
Nagłe zakwity sinic występują latem w ciepłych, spokojnych wodach
Nagłe zakwity sinic występują latem w ciepłych, spokojnych wodach

Naukowcy z UW opracowali innowacyjną metodę zwalczania zakwitów sinic i powstrzymywania ich rozwoju. Gdy w wodzie pojawiają się sinice trzeba działać szybko. W związku z tym stworzono pierwsze w kraju pogotowie sinicowe.

W Polsce z roku na rok problem sinic narasta. Zakwity bakterii są niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi - produkują różne rodzaje toksyn podrażniających skórę, wątrobę czy mięśni oddechowych. W skrajnych przypadkach kąpiel w wodzie zakażonej sinicami stanowi bezpośrednie zagrożenie życia.

Nowa metoda pozwala na oczyszczenie wody z sinic i ich toksyn już w ciągu 3 do 5 dni. "Choć sinice wydają się superorganizmami odpornymi na różne czynniki zewnętrzne - tłumaczy prof. Ryszard Chróst, kierownik Zakładu Ekologii Mikroorganizmów i Biotechnologii Środowiskowej Instytutu Botaniki UW - są wrażliwe na tlen atomowy bardziej niż inne organizmy wodne. Poszukiwaliśmy najlepszego sposobu na dostarczenie możliwie tanio i efektywnie tlenu atomowego do zakażonej wody."

Okazało się, że skutecznym donorem tlenu atomowego do wody może być związanie nadtlenku wodoru z węglanem. "W ten sposób - dodaje prof. Chróst - powstaje preparat – małe granulki proszku, które tonąc, powoli rozpuszczają się w wodzie. Kluczem do sukcesu było określenie odpowiedniej dawki środka, tak by był on szkodliwy dla sinic, ale pozostał obojętny dla pozostałych organizmów wodnych. Udało się - możemy selektywnie i bardzo skutecznie wyeliminować zakwit sinic zaledwie w kilka dni, a także unieszkodliwić wytworzone niebezpieczne cyjanotoksyny."

Preparat rozpuszcza się w wodzie do głębokości około 6 metrów, co oznacza, że można go stosować także w celach profilaktycznych. Opracowana przez naukowców metoda jest na etapie procesu patentowego realizowanego przez Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii UW, który wspiera uniwersyteckich naukowców w procesie komercjalizacji.

Pogotowie sinicowe dostępne jest pod numerem telefonu: +48 514 752 468 oraz adresem e-mail: info@ecolifesystem.com.pl.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
pulsmedycyny.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także