
12 lutego wmurowano kamień węgielny pod budynek Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Będzie ono służyło kształceniu studentów z wykorzystaniem nowatorskich technologii (m.in. fantomów). Centrum będzie kosztować wraz z wyposażeniem ok. 50 mln zł. Ukończenie prac planowane jest na 2018 rok.
„Nie ma nowoczesnego Uniwersytetu Medycznego bez centrum symulacji - mówi rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Andrzej Drop. Ten sposób nauczania już wkroczył do Stanów Zjednoczonych i Europy, my też musimy go wprowadzić. Pozwoli lepiej kształcić studentów, szybciej będą mogli zdobyć praktyczne umiejętności. To będzie jakby pełnoprofilowy symulowany szpital."
Sam budynek wart 27 mln zł powstanie dzięki środkom własnym uczelni. Pieniądze na wyposażenie Centrum w sprzęt symulacyjny (21 mln zł) udało się pozyskać z Unii Europejskiej.
W centrum symulacji praktyczne umiejętności będą zdobywać studenci różnych kierunków studiów medycznych. Będą oni mieli możliwość przećwiczenia na fantomach i symulatorach sytuacji, z którymi spotkają się później w rzeczywistości, jako lekarze czy ratownicy w karetkach pogotowia i na salach operacyjnych. Nauczą się posługiwać nowoczesną aparaturą.
Nowy budynek będzie miał sześć kondygnacji nadziemnych i jedną podziemną, o łącznej powierzchni użytkowej 3,7 tys. mkw. Zmieszczą się w nim sale operacyjne, pracownie symulacji położniczych, pediatrycznych i pielęgniarskich. Jedno z pomieszczeń przystosowane zostanie do ćwiczenia akcji ratunkowych w sytuacjach odzwierciedlających wypadki drogowe. Stanie tam symulator ambulansu, będzie aparatura do intensywnej terapii.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Nowoczesny monitoring temperatury i innych wielkości fizycznych w szpitalach
Wzrost zainteresowania monitorowaniem temperatury wynika z uregulowań prawnych i konieczności stosowania "łańcucha chłodniczego" przy...
-
Jak właściwie używać mikroskopu stereoskopowego w różnych dziedzinach?
Czy zastanawiałeś się, jak zmaksymalizować możliwości mikroskopu stereoskopowego? Niezależnie od tego, czy pracujesz w biologii, elektronice,...
-
-
-
-
-
-